Aktualności i galerie

2013.04.17: XII gala finałowa ekologicznych konkursów w Rudnej Wielkiej


2013.04.17: XII gala finałowa ekologicznych konkursów
                     w Rudnej Wielkiej

 

 

Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej od wielu lat mocno angażuje się zarówno w edukację ekologiczną jak i w promocję ekologicznego stylu życia w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Bierze udział w wielu programach środowiskowych, a także organizuje własne przedsięwzięcia, jak Wojewódzki Konkurs Ekologiczny. W tym roku odbyła się już dwunasta edycja konkursu pod hasłem „Zdrowy świat, zdrowe życie”.
Z tego powodu Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej w dn. 17 kwietnia 2013r. zorganizował XII galę finałową Wojewódzkich Konkursów Ekologicznych.
Jak informowała Pani Dyrektor Janina Godlewska w organizowanych konkursach wzięło udział wiele szkół z terenu całego Podkarpacia, a łącznie spłynęło do szkoły blisko 400 prac konkursowych. Jest to bardzo dobry sygnał świadczący o wzrastającej świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.

 

Zebrane prace konkursowe rozpatrywane były w czterech kategoriach wiekowych:
  1. Przedszkola, konkurs plastyczny na wykonanie fartuszka i podkładki pt. „Nie licz gruszek, zrób fartuszek. Zamiast kwiatka ekologiczna podkładka”
  2. Szkoła podstawowa klasy I – III: konkurs plastyczny na wykonanie biżuterii i przedmiotu użytkowego pt. „Warzywno-owocowa błyskotka”
  3. Szkoła podstawowa klasy IV – VI:

- konkurs plastyczno – techniczny na wykonanie gry planszowej pt. „Zrób coś z niczego i graj z kolegą – zamiast śmieci gra dla dzieci”
- konkurs literacki na napisanie wiersza pt. „Nie trzeba pisać długo, żeby o zdrowym trybie życia powiedzieć wszystko”

  4. Gimnazja:

- konkurs literacki, dziennik pt.: „Moje codzienne odkrycia na temat zdrowego stylu życia - zapiski z dziennika”
- konkurs na przygotowanie zdrowego śniadania „Eco Masterchef”.

Nową formułą konkursu zastosowanego pierwszy raz był konkurs dla gimnazjalistów, gdzie w pierwszym jego etapie uczestnicy pisali test z wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania. W drugiej jego części podczas „Eko Masterchef” 22 dwuosobowe zespoły miały wybrać spośród produktów spożywczych najzdrowsze składniki i przygotować z nich pełnowartościowe śniadanie. Posiłek oceniany był także od strony wizualnej.

Podczas gali konkursowej Pan Zygmunt Radek – Wiceprezes PIRE wraz z Panią Małgorzatą Garlak – Niedziółką wygłosili miniwykład dla zebranych na temat zasad zdrowego odżywiania oraz walorów ekologicznej żywności. Wykład wzbogacony był wierszykiem na temat ochrony przyrody wyrecytowanym przez uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.
Łącznie, we wszystkich kategoriach konkursowych zostało nagrodzonych 70-ciu laureatów. Nagrody ufundowali: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wójt Gminy Świlcza Pan Wojciech Wdowik.

Cieszymy się że działania proekologiczne są mocną stroną Gminy Świlcza.

 

Źródło zdjęć: Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej

 


 

 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
 


 


© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates