Aktualności i galerie

2013.04.10-11: Podkarpacki Klaster Żywności Ekologicznej z wizytą na Węgrzech !


Podkarpacki Klaster Żywności Ekologicznej z wizytą na Węgrzech !
 

W dniach 10 i 11 kwietnia 2013r. mieliśmy możliwość zaprezentowania osiągnięć i działań Podkarpackiego Klastra Żywności Ekologicznej, którego koordynatorem jest Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego z siedzibą w Świlczy. Konferencje odbyły się w Wyszegradzie (Węgry), a zorganizowane były przez MAG – Węgierskie Centrum Rozwoju Regionalnego (odpowiednik polskiego PARP).

W konferencjach klastrowych mogliśmy wziąć udział dzięki zaproszeniu Urzędu Miasta Rzeszowa (Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej), który to jako jedyny partner z Polski bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu Cluster COOP – wspierającego rozwój międzynarodowej współpracy klastrów w krajach Europy Środkowej.

Pierwszego dnia podczas konferencji spotkały się klastry z Węgier, Włoch, Słowacji oraz Polski, wszystkie z sektora: Biotechnologia i żywność. Nasz Podkarpacki Klaster Żywności Ekologicznej był jedynym klastrem reprezentującym rynek żywności ekologicznej.

Konferencja ta miała charakter warsztatowo – dyskusyjny, podczas której każdy klaster przedstawił swoje osiągnięcia, doświadczenia, mógł opowiedzieć o swojej współpracy międzynarodowej, z innymi klastrami oraz o wizji rozwoju. Była to świetna okazja abyśmy mogli porównać zasady stosowanych polityk klastrowych dużych europejskich klastrów, ponadto podpatrzeć stosowane rozwiązania, projekty oraz programy wspierające z których korzystają.

Następnego dnia zaczęła się III Międzynarodowa Konferencja: Klastry w Europie (11 i 12 kwietnia) organizowana również przez MAG we współpracy z Komisją Europejską. Celem konferencji była poprawa praktyk klastrów środkowo – europejskich w świetle zaleceń polityki klastrowej w Unii Europejskiej. Ponadto zaprezentowano najlepsze praktyki klastrowe, ich lokalne wyzwania i odpowiedzi. Prelegentami byli najlepsi specjaliści z całej Europy, w tym również z Polski: Pani Dorota Frączek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Pan Maciej Dzierżanowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Galeria zdjęć Konferencja 11 kwietnia: http://clustersineurope.magzrt.hu/gallery
 


 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
 

Galeria zdjęć Konferencja 10 kwietnia 
 


© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates