Aktualności i galerie

Ekologiczne spotkania w pasiece

loga 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Wyjazdy na Warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży organizowane przez Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego” w Świlczy
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wyjazdy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


IMG 9304Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego we wrześniu 2022 r. zorganizowała wyjazdy uczniów z dziesięciu rzeszowskich szkół podstawowych do Pasieki Państwa Marty i Krzysztofa Bałonów „EKO-BAŁON” znajdującej się w Niżnej Łące k. Krosna. Wyjazdy te zorganizowane były w ramach Operacji: „Warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży” i sfinansowane ze środków Krajowej Siei Obszarów Wiejskich, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Jest nam bardzo miło, że wyjazdy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród podkarpackich szkół. Łącznie w warsztatach wzięło udział 509 uczniów, a zarówno szkoły jak i dzieci nie ponosiły żadnych kosztów związanych z udziałem w warsztatach, które sfinansowane były z dotacji.

Pan Krzysztof opowiadał uczniom o życiu pszczół, ich biologii i o ich zachowaniu, a także o tym jak powstają miody i jakie mamy rodzaje produktów pszczelich. Prezentował strój pszczelarza i wszystkie przedmioty, które używa w pasiece. Oprowadzał dzieci po pasiece pokazując, jak wyglądają ule i starodawne barcie. Dzieci ostrożnie mogły również zaglądnąć do środka ula, obserwując pracę pszczół oraz ramki z miodem.

W drugiej części spotkania Pan Krzysztof oprowadzał dzieci po pracowni, w której odwirowuje i rozlewa miód do słoików. Dzieci ze smakiem kosztowały miody, a faworytem wszystkich wycieczek podczas degustacji był miód z malinami. Pan Krzysztof pokazał także uczestnikom warsztatów pszczelarskich, jak przygotować świeczkę z wosku pszczelego, po czym każdy wykonał ją własnoręcznie. Dzieci oglądały także wystawę fotograficzną pt. „4 pory roku w pasiece”.

Pan Krzysztof, jako właściciel jednej z trzech na Podkarpaciu pasiek ekologicznych opowiadał dzieciom także na czym polega produkcja żywności metodą ekologiczną i co to w ogóle jest rolnictwo ekologiczne.

Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymał słodki upominek – słoiczek miodu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom i uczniom za udział w warsztatach, a Państwu Marcie i Krzysztofowi Bałonom za życzliwe przyjęcie i bardzo ciekawe, edukacyjne spotkania!


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

 

 

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates