Edukacja ekologiczna

2014.06.11: Konferencja Agencji Rynku Rolnego w WDK


Konferencja Agencji Rynku Rolnego w WDK
 

Wraz z kończącym się rokiem szkolnym kończy się realizowany przez Agencję Rynku Rolnego Program „Owoce w szkole”. Z tej okazji OT ARR w Rzeszowie wspólnie z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zorganizował konferencję podsumowującą Program „Owoce w szkole” pt. „Czy chłopaki i dziewczyny jedzą w szkole witaminy”, która odbyła się w dn. 11 czerwca w WDK przy ul. Okrzei.
 

Program ten realizowany jest od 2009 r. w szkołach państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. W roku szkolnym 2013/2014 w Programie wzięło udział 905 szkół znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego (IV miejsce w skali kraju). W tym roku 50 552 dzieci ze szkół podstawowych otrzymywało dwa razy w tygodniu porcję świeżych owoców, warzyw (jabłka, gruszki, truskawki, marchew, papryka, rzodkiew) lub soków owocowo – warzywnych. Łączny budżet Programu w Polsce w roku 2013/2014 wynosił 74,2 mln zł (środki UE – 75%, budżet krajowy – 25%).

Jak zapewniał Dyrektor OT ARR w Rzeszowie p. Andrzej Wróbel Program ten przynosi zamierzone efekty, na przerwach między lekcjami dzieci chętnie sięgają po owoce i warzywa, które są alternatywą dla niezdrowych przekąsek typu chipsy i batony. Program cieszy się dużą popularnością wśród szkół Podkarpacia.

Dotychczasowe efekty Programu „Owoce w szkole” omówił p. Jan Kurzyński, Kierownik Sekcji Interwencji OT ARR w Rzeszowie.

Podczas konferencji omówiona została także tematyka związana z rozwojem dzieci opartym na zdrowej diecie bogatej w różnorodne składniki odżywcze. Zatrważające fakty dotyczące nadwagi wśród uczniów oraz skutki otyłości omówiła p. Urszula Binduga z Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSIiZ w Rzeszowie.

Natomiast p. Antoni Wydro, Podkarpacki Wicekurator Oświaty przedstawił szkołę, jako miejsce gdzie kształtują się zdrowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat.

Wśród prelegentów konferencji była również p. Anna Hadała – Przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu Edukacji Ekologicznej przy PIRE, która zaproszona została do zaprezentowania osiągnięć i rezultatów naszego autorskiego Programu „Zdrowo jem – zdrowo żyję”. Pani Ania opowiadała jak poprzez Program „Zdrowo jem – zdrowo żyję” popularyzowane jest zdrowe odżywianie produktami ekologicznymi wśród dzieci. Prezentacja p. Ani wzbogacona była o uroczy element artystyczny – uczennice: Wiktoria Mularska i Anna Górak z klasy III Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie wyrecytowały wierszyk pt. „Mleczna Droga”. Autorkami wiersza są panie z Wojewódzkiego Zespołu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży - p. Elżbieta Kluz i p. Małgorzata Garlak – Niedziółka.

Bardzo nam miło, że zostaliśmy zaproszeni przez p. Dyrektora Wróbla do prezentacji działań podejmowanych w ramach Programu „Zdrowo jem – zdrowo żyję”. Cieszymy się także, że nasz Program został wymieniony przez p. Kuratora wraz z Programami ARR „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka” jako wzorcowe programy promujące zdrowe odżywianie wśród dzieci w podkarpackich szkołach.

Podczas konferencji zostały także wyróżnione trzy szkoły jako placówki wspierające warsztaty kulinarne organizowane w szkołach przez ARR: Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.


 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
 


 


© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates