Aktualności i galerie

2013.02.13-16: Targi BIOFACH 2013 w Niemczech


Targi BIOFACH 2013 w Niemczech 
 

W dniach 13 – 16 lutego 2013 r. odbyły się największe na świecie Targi żywności i produktów ekologicznych BioFach 2013 w Norymberdze (Niemcy). Równocześnie w tym samym miejscu trwały Tragi kosmetyków ekologicznych Vivaness 2013. W tym roku w ciągu czterech dni Tragi zwiedziło 41 500 odwiedzających z 129 krajów, a swoje stoiska zaprezentowało 2396 wystawców z całego świata (ok. 70% zagranicznych wystawców).

BioFach to bardzo ważne wydarzenie w sektorze rolnictwa ekologicznego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów było: „Wspólna wartość: Działanie dla przyszłości świata”, a Krajem Roku była Rumunia.

Na BioFachu nie mogło zabraknąć też polskiej reprezentacji ekologicznych producentów i firm. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprosiło na stoisko kilka ekologicznych stowarzyszeń i organizacji z terenu całej Polski. Wśród nich także Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności” z bardzo bogatą ofertą ekologicznych produktów z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

 

BIOFACH 2013

Część polskiego stoiska oddana Dolinie Ekologicznej Żywności

 

Podkarpacki rynek żywności ekologicznej reprezentowali: Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego, ekologiczna piekarnia BIO – EKO, Zakład Mięsny Jasiołka, ekologiczny pszczelarz Pan Marek Barzyk oraz soki i przetwory Owocowych Smaków.

 

BIOFACH 2013

  Pan Marian Wójtowicz reprezentujący swoją ekologiczną piekarnię BIO – EKO
 

BIOFACH 2013

  Pan Marek Barzyk – Przewodniczący Sekcji Pszczelarstwa PIRE
 

BIOFACH 2013

 Pan Paweł Krajmas – Dyrektor Zakładów Mięsnych „Jasiołka” z Dukli

 

Natomiast Lubelszczyznę: firma Barwy Zdrowia – oleje lniane i rzepakowe, Allnet Sp. z o.o. – sękacze i ciastka, Magiczny Ogród, Zakład Mięsny „Wasąg”, przedstawiciele Stowarzyszenia Ekoland oraz grupy producenckiej Brzost – Eko. Członkowie Klastra przywieźli ze sobą wiele ekologicznych produktów, z których przygotowana była wystawa oraz degustacja.

 

BIOFACH 2013

Ekologiczne oleje tłoczone na zimno
firmy „Barwy Zdrowia” Pana Tomasza Obszańskiego

 

BIOFACH 2013

Pani Anna Zaniewicz – Klimiuk z Cukierni Zaniewicz prezentująca tradycyjne ciasto - sękacz

 
Udział naszych producentów i przetwórców w BioFachu korzystnie wpływa na polski rynek ekologicznej żywności, ponieważ Targi to międzynarodowa platforma handlowa, gdzie spotykają się potencjalni partnerzy, dostawcy, można podpatrzeć wiele ciekawych pomysłów, produktów i technik, a także wymienić się doświadczeniem z innymi producentami.

Zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie surowcami i produktami firm zrzeszonych w Klastrze. Polska żywność jest coraz bardziej rozpoznawana na zagranicznych rynkach jako żywność najwyższej jakości, pochodząca z terenów czystych biologicznie. Dlatego też największą korzyścią dla uczestników klastra były nawiązane kontakty biznesowe. Trzymamy kciuki, aby rozwinęła się z nich owocna współpraca.

Dodatkową atrakcją zachęcającą przechodniów do zainteresowania się polskim stoiskiem były pokazy gotowania naszych tradycyjnych potraw i degustacja przygotowana przez kucharzy z Carlosem Gonzales – Tajera na czele. Rozchodzący się po całej hali zapach żurku z kiełbaską czy naleśników z powidłem nie pozwalał przejść zwiedzającym obojętnie obok naszego stoiska.

 

BIOFACH 2013

Serwowane dania rozchodziły się błyskawicznie a ustawiały się po nie długie kolejki


Polskie stoisko odwiedziła również Pani Zofia Szalczyk – Podsekretarz stanu, która rozmawiała z producentami o sukcesach, ale także i problemach w rolnictwie i przetwórstwie ekologicznym.

 

BIOFACH 2013

Pani Minister Zofia Szalczyk – pierwsza z prawej


Przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego spotkali się także z członkami francuskiej organizacji FNAB reprezentującej rolników ekologicznych z całej Europy.

 

BIOFACH 2013

Spotkanie z przedstawicielami Narodowego Związku Rolnictwa Ekologicznego Regionów Francji (FNAB) 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
 

 


© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates