Konkurs Fundacji WWF Polska na najlepszego rolnika
Rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Rolnik Roku”, organizowanego przez organizację ekologiczną WWF. Tym razem wielki finał konkursu i uroczystość wręczenia nagrody najlepszemu rolnikowi regionu Morza Bałtyckiego odbędą się w Polsce. W poprzedniej edycji laureatem był Estończyk.
Celem konkursu jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk, stosowanych w rolnictwie. Konkurs jest też doskonałą okazją, aby wyróżnić rolników prowadzących swoją działalność w sposób przyjazny dla środowiska i Bałtyku, m.in. poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw.
Konkurs promuje osoby, które podejmują dodatkowe działania wychodzące poza obowiązujące standardy, a tym samym mają znaczący udział w ochronie środowiska Bałtyku przed eutrofizacją oraz są przykładem dla innych rolników w naszym kraju. Aż 99,7% terytorium Polski należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Zdecydowana większość rolników, nawet z południowych regionów naszego kraju, ma wpływ na stan wód bałtyckich. Dlatego WWF zachęca rolników z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie.
Główna nagroda w konkursie, dla zwycięzcy etapu międzynarodowego - obejmującego kraje położone nad Bałtykiem – wynosi 10 000 euro. Ponadto, zwycięzcy naszej polskiej edycji konkursu otrzymają nagrody w wysokości 1000 euro za I miejsce, 500 euro za II miejsce oraz 300 euro za III miejsce.
Już po raz piąty WWF zaprasza rolników do udziału w konkursie – mówi Marta Kalinowska z WWF Polska. - W konkursie zostanie wyłoniony główny zwycięzca regionu z grona dziewięciu zwycięzców krajowych - po jednym z każdego kraju: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Danii i Niemiec. Oficjalne zakończenie konkursu oraz ogłoszenie głównego zwycięzcy odbędzie się podczas uroczystej gali na międzynarodowej konferencji o nazwie „Zielone rolnictwo dla błękitnego Bałtyku”. Jej uczestnicy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat rolnictwa przyjaznego środowisku. Po raz pierwszy konferencja i finał konkursu odbędą się w Polsce.
WWF ma nadzieję, że wśród finalistów nie zabraknie polskich rolników. Już raz zwycięzcą konkursu został Polak, Marian Rak z województwa dolnośląskiego. Z kolei w ubiegłym roku zwyciężczynią etapu krajowego była Anna Stępień, przedstawicielka województwa kujawsko-pomorskiego. W poprzedniej edycji konkursu, w 2013 roku, zwycięzcą został rolnik z Estonii, Juhan Sargava.
Wiemy, że w naszym kraju wielu rolników podejmuje istotne działania na rzecz poprawy stanu wód – dodaje Kalinowska. – Chcemy, aby podzielili się z innymi rolnikami ze wszystkich krajów leżących nad Bałtykiem swoją wiedzą i doświadczeniami. Jednocześnie konkurs jest promocją prośrodowiskowego rolnictwa, którego produkty są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów.
Po zakończeniu konkursu WWF opublikuje podsumowanie, w którym przedstawi wszystkich zwycięzców - rolników, przodujących w podejmowaniu działań na rzecz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń z ich gospodarstw, zwłaszcza związków azotu i fosforu, a tym samym ograniczających swój wpływ na eutrofizację Bałtyku.
WWF promuje w ten sposób zrównoważone, przyjazne środowisku praktyki rolnicze, aby zmniejszyć ilość spływających do morza związków fosforu i azotu, odpowiedzialnych za eutrofizację, która prowadzi m. in. do zakwitów sinic w morzu.
Uczestnicy mogą zgłaszać się do konkursu osobiście lub za pośrednictwem organizacji rolniczych i doradców rolniczych. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie wypełnionego formularza, dostępnego na stronie www.wwf.pl/rolnikroku drogą elektroniczną na adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - lub pocztą na adres fundacji WWF Polska (Wiśniowa 38, 02-520 Warszawa) do dnia 30 kwietnia 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego). Bałtykiem swoją wiedzą i doświadczeniami. Jednocześnie konkurs jest promocją prośrodowiskowego rolnictwa, którego produkty są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów.
Formularz zgłoszeniowy: pobierz ...
Ulotka WWF: pobierz ...