Aktualności i galerie

Relacja z IX Ogólnopolskiej Konferencji Ekologicznej

 

020IX Ogólnopolska Konferencja Ekologiczna odbyła się w dn. 15 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu Pierwszym. W konferencji tej wzięło udział blisko 300 uczestników w tym: głównie producentów i przetwórców ekologicznych, którzy ukierunkowani są głównie na produkcję owoców miękkich. Ze względu na swój mocno szkoleniowy charakter Konferencja jest dużym wsparciem merytorycznym dla rolników.

Konferencję otworzył i przywitał zebranych gości p. Marcin Fujarowicz - Prezes Grupy Producenckiej BIO-FOOD ROZTOCZE Sp. z o.o. i członek Zarządu Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego oraz p. Stanisław Jamrozik – ekspert z Działu surowcowego firmy BIOCONCEPT GARDENIA Sp. z o.o.

Tematyka Konferencji ukierunkowana była wokół ekologicznej produkcji owoców jagodowych. Na początku Pan Sławomir Głuszek z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przedstawił innowacyjne biopreparaty w ekologicznej uprawie maliny i truskawki. Następnie Pan dr Paweł Krawiec z Horti Team Lublin porównał uprawę malin na deser i do przetwórstwa. Natomiast Pani prof. Magdalena Frąc z Instytutu Agrofizyki PAN Lublin opowiedziała o nowych rozwiązaniach biotechnologicznych w diagnostyce, zwalczaniu i monitoringu kluczowych patogenów grzybowych w ekologicznej uprawie owoców miękkich. Na koniec części pierwszej Pan Stanisław Jamrozik podsumował ubiegły sezon wegetacyjny omawiając problemy i sukcesy w uprawach truskawek ekologicznych. Po swoim wykładzie wręczył nagrodę „Szabli Wołodyjowskiego” najlepszemu rolnikowi, który w ubiegłym sezonie uzyskał najwyższy plon tj. 33 ton/ha w ekologicznej uprawie malin.

o przerwie kawowej Pan dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił kalkulacje dotyczące opłacalności produkcji owoców o przeznaczeniu deserowym i przemysłowym. O precyzyjnym diagnozowaniu chorób i określaniu potrzeb nawozowych roślin mówiła Pani Joanna Micek z Agro Smart Lab. Natomiast Pan dr Michał Pniak z Biocont Polska przedstawił nowe rozwiązania w ekologicznej ochronie warzyw i owoców. W ostatnim wykładzie Pan Tomasz Domański z Kopper Polska mówił o pożytecznym wpływie owadów zapylających na plon oraz o biologicznej walce ze szkodnikami upraw za pomocą nicieni.

Wykładom towarzyszyły wypowiedzi producentów, w których dzielili się swoim doświadczeniem z pozostałymi uczestnikami konferencji, a także konkursy z nagrodami.

Dla wszystkich gości przygotowany został poczęstunek z ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych produktów.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...


 

 

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates