Aktualności i galerie

2011.08.17: List do Anny Komorowskiej, Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o poparcie rolników ekologicznych i ich rodzin w sprawie ustawy o nasiennictwie napisany przez kobiety, matki i żony w trosce o przyszłe pokolenia

 
List do Anny Komorowskiej, Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o poparcie rolników ekologicznych i ich rodzin w sprawie ustawy o nasiennictwie napisany przez kobiety, matki i żony w trosce o przyszłe pokolenia

Trzciana, 17.08.2011r.

Szanowna Pani
Anna Komorowska
Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej


Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego” w imieniu 2500 żon rolników ekologicznych z Podkarpacia oraz środowisk nauczycielskich aktywnie działających na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego, podniesienia świadomości żywieniowej społeczeństwa, a szczególnie dzieci i młodzieży, zwraca się do Pani z gorącą prośbą o poparcie naszego apelu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, o niepodpisywanie ustawy o nasiennictwie.

Stworzyliśmy pionierski Wojewódzki Zespół Edukacji Ekologicznej Dzieci  i Młodzieży, w ramach którego realizujemy Podkarpacki Program Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży „Zdrowo jem – zdrowo żyję”. Obejmuje on swoimi działaniami tysiące dzieci poczynając od wieku przedszkolnego. Kochamy nasze dzieci i troszczymy się o nie, dlatego pracujemy w czynie społecznym. Wiedza na temat wpływu zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania na organizm człowieka powinna być przekazywana najmłodszym, aby następne pokolenia były zdrowsze, silniejsze i mniej dotknięte chorobami cywilizacyjnymi.

Wprowadzenie do katalogu nasion odmian zmodyfikowanych genetycznie niweczy wszystkie nasze starania o zdrowe społeczeństwo. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowodzą, jak tragiczne w skutkach jest spożywanie produktów GMO. Żywność, którą kupujemy już zawiera składniki GMO, pokarm dla zwierząt także zawiera GMO.

Nie pozwólmy zatruć polskich, jeszcze czystych, pól uprawnych. Wprowadzając nasiona genetycznie zmodyfikowane przyczynimy się do rozsiewu tych odmian na uprawy tradycyjne i ekologiczne, o rozwój i zachowanie których od wielu lat się staramy. Wykreślając z art. 5 pkt. 4 dajemy przyzwolenie na rozwój upraw GMO. Usunięcie tego zapisu, który brzmi „Odmian genetycznie zmodyfikowanych nie wpisuje się do rejestru” znosi jednocześnie zakaz obrotu materiałem siewnym genetycznie zmodyfikowanym zapisanym w art. 104 ust. 2.

Apelujemy do Pani jako matki i jako Polki o poparcie głosów tysiąca polskich matek, wychowawców, nauczycielek, rolniczek, które świadome zagrożeń swój wolny czas i energię poświęcają edukacji ekologicznej najmłodszych, aby chronić ich przed zgubnymi skutkami postępu, który nie zawsze jest dobry i korzystny dla ludzkości. Niech przemówi za nami jeszcze jeden fakt. Kraje, które wprowadziły GMO przed laty, obecnie zakazują upraw genetycznie zmodyfikowanych i walczą z negatywnymi konsekwencjami wcześniejszych decyzji. Nie popełniajmy cudzych błędów.

Z wyrazami szacunku

Anna Hadała
Przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu
Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates