EKOGALA 2011
W dniach 20 – 22 maja 2011r. w Regionalnym Centrum Sportowo – Widowiskowym „Podpromie” w Rzeszowie odbyły się V Międzynarodowe Targi Żywności, Produktów i Technik Ekologicznych EKOGALA. Organizatorami targów były: Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”. Targom EKOGALA towarzyszyły Międzynarodowe Targi Turystyki „Promocja Regionów”, których współorganizatorem była firma MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie. Dzięki takiemu połączeniu firmy turystyczne z Polski i Słowacji mogły przedstawić swoje oferty, wzbogacając jednocześnie atrakcyjność swoich regionów. Patronat honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki.
W targach wzięło udział 140 firm zajmujących się produkcją, przetwórstwem oraz dystrybucją ekologicznych artykułów spożywczych z Polski oraz z państw sąsiednich. Wśród nich swoimi wyrobami mogli się pochwalić producenci rolni z województwa podkarpackiego współtworzący Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”. Dzięki członkom Izby, którzy co roku biorą udział m. in. w targach EKOGALA, wszyscy zwiedzający mogą poznać smaki regionalnych produktów wytwarzanych w niedużych gospodarstwach na terenie naszego województwa. Udział w targach pozwala na promocję rodzimych wyrobów, zjednoczenie się rolników ekologicznych w grupy wsparcia, wymianę doświadczeń i wiedzy z zakresu upraw, przetwórstwa czy przepisów prawnych, szczególnie dla chcących uzyskać ekologiczny certyfikat. Tym bardziej nie bez znaczenia jest obecność na EKOGALI przedstawicielstw państwowych instytucji, które wspierają rolnictwo ekologiczne oraz nadzorują jego rozwój. Należą do nich: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), jednostki certyfikujące, Agencja Rynku Rolnego (ARR), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Rolnicy z pomocą wymienionych jednostek dbają o najlepszą jakość swoich produktów oraz najefektywniejsze działania pozostające w zgodzie z ideą ekologii, czyli dbałością o środowisko.
EKOGALA jest również źródłem cennego doświadczenia dla konsumentów, którzy dzięki targom mają okazję bliżej poznać produkty regionalne oraz z innych krajów. Przybliżenie tematyki rolnictwa ekologicznego, wpływ na świadomość żywieniową i zdrowy styl życia ma ogromne znaczenie dla całego społeczeństwa. Ze względu na różnorodność prac niezbędnych do rozwoju rolnictwa ekologicznego PIRE podejmuje szereg działań w tym kierunku. Poza wspomnianym zrzeszeniem rolników, producentów i firm ekologicznych, prowadzi szeroką działalność edukacyjną. Jednym z efektów tej pracy były finały ekologicznych konkursów plastycznych zorganizowanych w ramach Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży dla przedszkoli, szkół podstawowych, a dla gimnazjalistów odbył się konkurs na prezentację multimedialną. Organizatorami była PIRE oraz Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie. W każdej grupie wiekowej wyłoniono laureatów, których uhonorowano nagrodami. W prace konkursowe, poza organizatorami, zaangażowani byli nauczyciele z rzeszowskich szkół oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie. To ogromne przedsięwzięcie wsparli WFOŚiGW w Rzeszowie, Podkarpacki Oddział Regionalny ARiMR, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Klaster Dolina Ekologicznej Żywności oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie.
Dla uczniów przeprowadzono specjalne seminaria, odpowiednie dla różnych grup wiekowych. Łącznie wzięło w nich udział 540 dzieci i młodzieży. Zajęcia teoretyczne dopełniały doświadczenia poznawcze, gdyż każde zakończono degustacją ekologicznych artykułów spożywczych i potraw przygotowanych z ekologicznych płodów rolnych. W trakcie EKOGALI odbyły się także warsztaty dla nauczycieli pt. „Co należy wiedzieć na temat ekologicznego odżywiania i ekologicznego sposobu na życie, aby edukować dzieci, młodzież i rodziców”. Zaprezentowano również scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży, czego dokonały: Danuta Stokłosa (Publiczne Przedszkole nr 22 w Rzeszowie) oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie: Małgorzata Garlak-Niedziółka, Małgorzata Prucharska i Ewa Świdrak (Gimnazjum nr 4 w Rzeszowie). Należy zaznaczyć, że Wojewódzki Zespół Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży tworzą nauczyciele, którzy przeszli roczne szkolenie zakończone specjalnym certyfikatem. Szkolenie to prowadzili ekolodzy - fachowcy z Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy.
Podkarpackie ciągle umacnia swoją pozycję lidera w sektorze rolnictwa ekologicznego dzięki aktywności Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego, która szczególny nacisk kładzie na działania edukacyjne oraz informacyjne wśród dzieci i młodzieży, a także dorosłych, tym samym wspierając rozwój rolnictwa ekologicznego.
Targi EKOGALA to nie tylko prezentacja firm z branży rolnictwa ekologicznego, możliwość degustacji, ale szeroka działalność informacyjno - edukacyjna. Zorganizowano szereg konferencji i seminariów traktujących o szeroko rozumianym rynku ekologicznym w Polsce i Europie, zaczynając od rolnictwa, przetwórstwa i dystrybucji, poprzez rozwiązania technologiczne po badania naukowe. Platformą współpracy i promocji rolnictwa ekologicznego jest Klaster Dolina Ekologicznej Żywności. Badaniom rynku żywności ekologicznej poświęcony był wykład dra Krzysztofa Jończyka z IUNG PIB w Puławach, kierownika projektu.
Atrakcją tegorocznych targów był konkurs „Władza od kuchni, ekologiczna kuchnia podkarpackich polityków”. Potrawy na bazie podkarpackich produktów ekologicznych przygotowywali:
- Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomicz – tiramisu z truskawkami
- Wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury – naleśniki z owocami leśnymi,
- Wiceminister Gospodarki Mieczysław Kasprzak - makaron z mięsem i warzywami
- Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc - żurek
- Prezes TVP Rzeszów Włodzimierz Rudolf – zupę „kociołek”
- Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar – naleśniki ze szpinakiem
Konkurs stanowił doskonałą zabawę i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających.
Niebywałym urozmaiceniem i wielkim sukcesem była próba pobicie rekordu Guinnesa w kategorii największy tort świata w kształcie piramidy! Tort został wykonany przez rzeszowską cukiernię Orłowski&Rak. Największy na świecie tort ważył 1200 kg, a mierzył ponad 174 cm wysokości. Do jego wypieku użyto m. in. 3000 jaj, 300 kg czekolady, 150 kg cukru. Był to tort Taubera, który nagrodzono Godłem AGRO POLSKA 2010.