Aktualności i galerie

2011.05.20-22: Edukacja ekologiczna - EKOGALA 2011 - Podsumowanie ekologicznych konkursów dla dzieci, młodzieży oraz seminaria

 
Podsumowanie ekologicznych konkursów dla dzieci, młodzieży
oraz seminaria w trakcie targów EKOGALA 2011

 

W dniach 20 - 22 maja 2011 r. w Rzeszowie odbyły się V Międzynarodowe Targi Żywności, Produktów i Technik Ekologicznych EKOGALA. Podczas targów nastąpiło zakończenie wojewódzkich konkursów ekologicznych zorganizowanych przez Wojewódzki Zespół Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży utworzony w Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, wchodzący w skład ZS PIRE. Przygotowano wystawę nagrodzonych prac. Komisje konkursowe zgodnie z regulaminem nagrodziły laureatów. W prace konkursowe zaangażowane były: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, nauczyciele z rzeszowskich szkół, przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego. Wszystkie konkursy są działaniami w ramach Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży „Zdrowo jem – zdrowo żyję”, nad którym honorowy patronat objął Podkarpacki Kurator Oświaty. Nieocenionym wsparciem merytorycznym i organizatorskim była kadra ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie oraz z Przedszkola Publicznego nr 22 w Rzeszowie.

W trakcie targów odbyło się seminarium „Zasady zdrowego ekologicznego odżywiania” dla dzieci szkół podstawowych z terenu województwa, które prowadziła Anna Hadała. Podczas seminarium podsumowano trzy wojewódzkie ekologiczne konkursy plastyczne dla dzieci. Nagrody dla laureatów wręczyli Poseł na Sejm RP, Prezes WFOŚiGW Jan Walenty Tomaka oraz Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Ordyczyński. Po seminarium odbyła się degustacja ekologicznych produktów i potraw. Współorganizatorem seminarium i konkursów plastycznych była Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie wiodąca w województwie w zakresie edukacji ekologicznej.

Kolejnym seminarium dla młodzieży, które odbyło się w trakcie EKOGALI 2011, było dla uczniów szkół gimnazjalnych „Ekologiczna alternatywa dla fast-foodów”. Prowadziła je Ewa Pietrucha, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie. W trakcie seminarium podsumowano dwa wojewódzkie konkursy ekologiczne dla młodzieży na prezentację multimedialną i komiks o tematyce ekologicznej. Nagrody laureatom wręczył członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar. Współorganizatorem tego seminarium i konkursów była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Po seminarium odbył się poczęstunek przygotowany z ekologicznych produktów.

W seminariach wzięło udział 540 uczniów. Każdemu uczniowi wręczono upominki promujące Dolinę Ekologicznej Żywności. Materiały rozpowszechniane w trakcie EKOGALI miały charakter informacyjno-edukacyjny z zakresu świadomości żywieniowej, ekologicznych artykułów spożywczych, instytucji, stowarzyszeń i firm działających na rzecz rozwoju ekologii w Polsce, a szczególnie na Podkarpaciu.

Nagrody zostały zakupione przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, ZS PIRE w Świlczy. Fundatorami nagród były również Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie oraz Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.

Wszystkim fundatorom serdecznie dziękujemy.

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates