Aktualności i galerie

2012.09.23: IV Festiwal Ekologiczny w Leżajsku


2012.09.23 - IV Festiwal Ekologiczny w Leżajsku


W niedzielę 23 września 2012 r. mogliśmy się spotkać już po raz czwarty na Festiwalu Ekologicznym u Bernardynów w Leżajsku.

 

Tradycyjnie ten dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy Św. w Klasztorze oo. Bernardynów w intencji rolników ekologicznych, po czym nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu na Placu przy Domu Pielgrzyma. Wszystkich przybyłych gości, zwiedzających i wystawców przywitał kustosz Bazyliki o. Joachim Ciupa oraz Pan Marian Wójtowicz – Prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego.

 

Jak zwykle Festiwal zgromadził wiele osób na Placu

Jak zwykle Festiwal zgromadził wiele osób na Placu
 

Słowo wstępne Pana Mariana Wójtowicza – Prezesa Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego

Słowo wstępne Pana Mariana Wójtowicza – Prezesa Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego 

 

Festiwal Ekologiczny w Leżajsku to cykliczna impreza,  którą swoim honorowym patronatem obejmuje Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Mirosław Karapyta. Co roku wiele osób, dla których ważna jest sprawa ekologii i rolnictwa ekologicznego wkłada ogrom swojej pracy w przygotowania do Festiwalu. Są to m.in. członkowie Leżajskiego Stowarzyszenia Gospodarstw Ekologicznych, Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy, Starostwo Powiatowe Leżajsk oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Podczas Festiwalu na scenie zaprezentowało się wiele barwnych kapel, zespołów ludowych i młodzieżowych oraz solistów. Podziwialiśmy występy zespołu artystycznego z Giedlarowiej, zespołów wokalnych z Jelnej i Rudy Łańcuckiej, zespołu „Wierzawianie”, oraz kapel z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku: San, Leliwa i Meritum.

 

Kapela przygrywająca ludowe melodie

Kapela przygrywająca ludowe melodie
 

Zespół z Gminnego Centrum Kultury w Leżajsku

Zespół z Gminnego Centrum Kultury w Leżajsku 

 

Obok występów artystycznych znalazło się również miejsce dla wielu ciekawostek odnośnie rolnictwa ekologicznego, sposobów produkcji oraz o przetwórstwa ekologicznych produktów spożywczych. Bardzo interesujący wykład pt. „Wpływ ekologicznej żywności na zdrowie człowieka” przedstawiła Pani dr Janina Błażej z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Natomiast dla najmłodszych, Pani Agnieszka Niemiec – instruktor z DK w Biedaczowie przygotowała pogadankę oraz konkurs przyrodniczo – ekologiczny, do którego ustawiały się długie kolejki dzieci chcących odpowiedzieć na zagadki prowadzącej. Fundatorem upominków dla dzieci był m. in. Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności”.

 

Pani Agnieszka Niemiec zadająca ekologiczne zagadki dzieciom

Pani Agnieszka Niemiec zadająca ekologiczne zagadki dzieciom
 

Jednak aby teoria szła w parze z praktyką należało skosztować różnego rodzaju ekologicznych smakołyków oraz potraw wytwarzanych na ich bazie przez ekologicznych producentów i przetwórców. A kto spróbował  - z chęcią kupił.

 

Wystawcy prezentowali szeroki asortyment produktów ekologicznych

Wystawcy prezentowali szeroki asortyment produktów ekologicznych
 

A goście chętnie je kupowali

A goście chętnie je kupowali

 

Równocześnie z Festiwalem w Domu Pielgrzyma trwało Ekoforum – ekologiczne spotkanie organizowane przez Klaster „DEŻ”. Tematem Ekoforum było „Rolnictwo i rynek ekologiczny w Polsce”. W okolicach Leżajska działa wielu rolników ekologicznych zrzeszonych w Leżajskim Stowarzyszeniu Gospodarstw Ekologicznych, toteż przedstawione wykłady bardzo zainteresowały słuchaczy. Działania i zasady funkcjonowania klastra przybliżył obecnym Pan dr Krzysztof Jończyk. Metody ograniczania szkodliwości agrofagów w rolnictwie ekologicznym zaprezentowała Pani dr Janina Błażej, natomiast Pani Jolanta Miklar opowiedziała o działaniu i stosowaniu ziół, jako alternatywy dla syntetycznych farmaceutyków. W przerwie wszyscy mogli posilić się do syta ekologicznymi pysznościami.

 

Ekoforum poprowadził dr Krzysztof Jończyk z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

Ekoforum poprowadził dr Krzysztof Jończyk
z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

 

Pani dr Janina Błażej podczas wykładu na Ekoforum

Pani dr Janina Błażej podczas wykładu na Ekoforum

 

Festiwal zakończył się jak zwykle sukcesem. Pierwszy weekend jesieni okazał się bardzo słoneczny, co dodatkowo zachęciło mieszkańców Leżajska i okolic do wzięcia udziału w tej imprezie. Miejmy nadzieję, że za rok Festiwal też tak świetnie się uda. Do zobaczenia !

 

 

 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...

 

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates