2012.09.23 - IV Festiwal Ekologiczny w Leżajsku
W niedzielę 23 września 2012 r. mogliśmy się spotkać już po raz czwarty na Festiwalu Ekologicznym u Bernardynów w Leżajsku.
Tradycyjnie ten dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy Św. w Klasztorze oo. Bernardynów w intencji rolników ekologicznych, po czym nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu na Placu przy Domu Pielgrzyma. Wszystkich przybyłych gości, zwiedzających i wystawców przywitał kustosz Bazyliki o. Joachim Ciupa oraz Pan Marian Wójtowicz – Prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego.
Jak zwykle Festiwal zgromadził wiele osób na Placu |
Słowo wstępne Pana Mariana Wójtowicza – Prezesa Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego |
Festiwal Ekologiczny w Leżajsku to cykliczna impreza, którą swoim honorowym patronatem obejmuje Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Mirosław Karapyta. Co roku wiele osób, dla których ważna jest sprawa ekologii i rolnictwa ekologicznego wkłada ogrom swojej pracy w przygotowania do Festiwalu. Są to m.in. członkowie Leżajskiego Stowarzyszenia Gospodarstw Ekologicznych, Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy, Starostwo Powiatowe Leżajsk oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Podczas Festiwalu na scenie zaprezentowało się wiele barwnych kapel, zespołów ludowych i młodzieżowych oraz solistów. Podziwialiśmy występy zespołu artystycznego z Giedlarowiej, zespołów wokalnych z Jelnej i Rudy Łańcuckiej, zespołu „Wierzawianie”, oraz kapel z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku: San, Leliwa i Meritum.
Kapela przygrywająca ludowe melodie |
Zespół z Gminnego Centrum Kultury w Leżajsku |
Obok występów artystycznych znalazło się również miejsce dla wielu ciekawostek odnośnie rolnictwa ekologicznego, sposobów produkcji oraz o przetwórstwa ekologicznych produktów spożywczych. Bardzo interesujący wykład pt. „Wpływ ekologicznej żywności na zdrowie człowieka” przedstawiła Pani dr Janina Błażej z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Natomiast dla najmłodszych, Pani Agnieszka Niemiec – instruktor z DK w Biedaczowie przygotowała pogadankę oraz konkurs przyrodniczo – ekologiczny, do którego ustawiały się długie kolejki dzieci chcących odpowiedzieć na zagadki prowadzącej. Fundatorem upominków dla dzieci był m. in. Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności”.
Pani Agnieszka Niemiec zadająca ekologiczne zagadki dzieciom |
Jednak aby teoria szła w parze z praktyką należało skosztować różnego rodzaju ekologicznych smakołyków oraz potraw wytwarzanych na ich bazie przez ekologicznych producentów i przetwórców. A kto spróbował - z chęcią kupił.
Wystawcy prezentowali szeroki asortyment produktów ekologicznych |
A goście chętnie je kupowali |
Równocześnie z Festiwalem w Domu Pielgrzyma trwało Ekoforum – ekologiczne spotkanie organizowane przez Klaster „DEŻ”. Tematem Ekoforum było „Rolnictwo i rynek ekologiczny w Polsce”. W okolicach Leżajska działa wielu rolników ekologicznych zrzeszonych w Leżajskim Stowarzyszeniu Gospodarstw Ekologicznych, toteż przedstawione wykłady bardzo zainteresowały słuchaczy. Działania i zasady funkcjonowania klastra przybliżył obecnym Pan dr Krzysztof Jończyk. Metody ograniczania szkodliwości agrofagów w rolnictwie ekologicznym zaprezentowała Pani dr Janina Błażej, natomiast Pani Jolanta Miklar opowiedziała o działaniu i stosowaniu ziół, jako alternatywy dla syntetycznych farmaceutyków. W przerwie wszyscy mogli posilić się do syta ekologicznymi pysznościami.
Ekoforum poprowadził dr Krzysztof Jończyk |
Pani dr Janina Błażej podczas wykładu na Ekoforum |
Festiwal zakończył się jak zwykle sukcesem. Pierwszy weekend jesieni okazał się bardzo słoneczny, co dodatkowo zachęciło mieszkańców Leżajska i okolic do wzięcia udziału w tej imprezie. Miejmy nadzieję, że za rok Festiwal też tak świetnie się uda. Do zobaczenia !
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
|