2012.09.03 - Armeńscy rolnicy z wizytą na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie
Do Polski na zaproszenie amerykańskiej Fundacji Heifer Project International z przedstawicielstwem w Warszawie, przyjechało 5 osób z Armenii w ramach wizyty studyjnej. Pochodzą oni z regionu Armawir i należą do stowarzyszenia Lukasin zrzeszających ponad 80-ciu producentów i przetwórców ekologicznych. Misją Fundacji jest walka z głodem i ubóstwem na świecie oraz troska o zrównoważony rozwój świata. Rolników z Armenii zaproszono, aby mogli podpatrzeć u nas skuteczne rozwiązania stosowane przez polskich rolników w gospodarstwach i przetwórniach ekologicznych. Grupie towarzyszyła przedstawicielka Fundacji Pani Katarzyna Lubczyńska – Saffel oraz tłumaczka Pani Margarita Yeremian – Woźniakowska.
Zwiedzanie gospodarstw Ormianie zaczęli od poniedziałku 03 września 2012r. Gościli wówczas u Państwa Aliny i Wacława Beclów, którzy prowadzą firmę „AWB” produkującą m. in. herbatki, suszone owoce i zioła w Handzlówce. Goście mogli porównać technologię produkcji suszu, ponieważ na co dzień w Armenii również zajmują się suszeniem owoców. Tego dnia udali się także do Muzeum – Zamku w Łańcucie, najwspanialszej w Polsce zabytkowej, barokowej, magnackiej rezydencji Lubomirskich i Potockich z XVII – XX w.
Pan Wacław Becla prezentujący urządzenia w suszarni swojej firmy „AWB” w Handzlówce |
Degustacja herbat, suszonych owoców i serów z gospodarstwa Państwa Beclów w Handzlówce |
We wtorek odwiedzili w Tarnogrodzie gospodarstwo ekologiczne Pana Tomasza Obszańskiego, którego firma „Barwy Zdrowia” jest członkiem klastra. Pan Obszański zaprezentował sposób tłoczenia olejów na zimno, a także pokazał plantacje maliny i truskawki ekologicznej. Następnie goście wybrali się do zakładu Grupy Producenckiej BioFood-Roztocze oraz firmy BioConcept-Gardenia w Tarnogrodzie, po których oprowadził ich Pan Piotr Puchalski Prezes Grupy. Obserwowali sposób przygotowania owoców do sprzedaży oraz przetwarzanie ich na linii produkcyjnej zakładu firmy.
Pan Tomasz Obszański oprowadzający po tłoczni olejów |
Ormianie na plantacji maliny ekologicznej w Tarnogrodzie |
Zwiedzanie linii produkcyjnej zakładu przetwórstwa owoców i warzyw BioConcept – Gardenia w Tarnogrodzie |
Trzeciego dnia delegacja została mile przyjęta na Wydziale Biologiczno – Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Dziekana Zbigniewa Czerniakowskiego i Prorektora ds. Rozwoju Polityki Finansowej Czesława Puchalskiego. Na uczelni goście mieli możliwość wysłuchania ciekawego wykładu Pani dr inż. Agaty Tekieli na temat rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego w Polsce. Po czym pracownicy UR oprowadzili rolników po bardzo dobrze wyposażonych, nowych laboratoriach, w których studenci poznają zasady przetwórstwa żywności.
Wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim |
Wizyta w uniwersyteckich laboratoriach przetwórstwa spożywczego na Wydziale Biologiczno – Rolniczym UR na Zalesiu |
Po drodze na spotkanie z przedstawicielami Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy goście zaglądnęli do ekologicznego sklepu BioAvena przy ul. Puławskiego w Rzeszowie. Następnie w Domu Strażaka w Świlczy Prezes PIRE Pan Marian Wójtowicz przedstawił główne działania i zadania Izby, a także podpowiedział gościom jak zrzeszać się w większe organizacje i jakie korzyści z tego płyną dla rolnika. Spotkanie to było świetną okazją do wymiany doświadczeń, a także spróbowania lokalnych i ekologicznych przysmaków.
Zwiedzanie ekologicznego sklepu BioAvena w Rzeszowie |
Wymiana doświadczeń na spotkaniu w Domu Strażaka w Świlczy, w którym wzięli udział rolnicy z Armenii, przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego oraz reprezentanci instytucji zajmujących się rolnictwem w gminie Świlcza |
Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie wizyty na Podkarpaciu |
Ormianie bogatsi w zdobytą wiedzę i podpatrzone rozwiązania wrócili do Armenii.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
|