W tym roku rolnicy ekologiczni z Podkarpacia uczestniczyli już w V Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego, która odbyła się w dn. 14.11.2012 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie. Konferencja zorganizowana była przez Związek Stowarzyszeń „Podkarpacką Izbę Rolnictwa Ekologicznego”, a dofinansowana była ze środków Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/ Tradycyjnego/Ekologicznego – NGO, JST w ramach projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”.
Konferencję tradycyjnie poprowadził Pan Marian Wójtowicz – Prezes PIRE |
Oprócz rolników, przetwórców ekologicznych, studentów i uczniów kierunków przyrodniczych przybyło wielu zaproszonych gości – profesorów i dyrektorów agencji oraz instytucji rolniczych wspierających rolnictwo ekologiczne, a wśród nich: Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gołojuch, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Pan Lucjan Kuźniar oraz Wójt Gminy Świlcza Pan Wojciech Wdowik. Wszyscy zaproszeni goście wyrazili swoje uznanie dla takiej inicjatywy jak Konferencja Rolnictwa Ekologicznego, doceniając duży wkład pracy i siły podkarpackich rolników w produkcję ekologicznej żywności w zgodzie z naturą.
Stół prezydialny z zaproszonymi gośćmi |
Wójt Gminy Świlcza Pan Wojciech Wdowik |
Podczas Konferencji zostały uroczyście wręczone grawertony z podziękowaniami dla Pana Wociecha Wdowika – Wójta Gminy Świlcza oraz dla Pani Dyrektor Bożeny Zięby i Nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. Grawertony na ręce zasłużonych wręczali w imieniu rolników ekologicznych z Podkarpacia Prezes i Wiceprezesi Zarządu Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego. W ten sposób PIRE chciało docenić zaangażowanie Pana Wójta Wdowika i Pani Dyrektor Zięby w rozwój rolnictwa ekologicznego oraz wkład w edukację ekologiczną dzieci i młodzieży na Podkarpaciu.
Od prawej Wiceprezesi PIRE: Pan Zygmunt Radek, Pan Piotr Puchalski, |
Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego jest największym tego typu wydarzeniem w województwie. Tematyka tegorocznego spotkania dotyczyła głównych założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 omówionych przez Pana Marka Ordyczyńskiego Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, a także przydomowych sadów ekologicznych.
Pan Marek Ordyczyński Dyrektor Podkarpackiego Oddziału ARiMR |
Specjaliści opowiedzieli o obowiązujących przepisach prawnych i certyfikacji w sadach tradycyjnych (Urszula Sołtysiak, Dyrektor AGRO BIO TEST). Ponadto, o ich zakładaniu i prowadzeniu w latach kolejnych i polecanych starych odmianach drzew (Grzegorz Hodun, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarnictwa w Skierniewicach). Nie zabrakło też praktycznych rad odnośnie nawożenia i ochrony drzew w sadach ekologicznych (Beata Studzińska, Oekohof), dopuszczonych środków wspierających rozwój roślin (Stephan Hoving, Bestland – Holandia), a także wykorzystania pożytecznych mikroorganizmów w sadach (Sławomir Gacka, ProBiotics Polska).
Pani dr Urszula Sołtysiak, Dyrektor AGRO BIO TEST |
Pani dr Beata Studzińska, Oekohof, |
Pan dr Grzegorz Hodun, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarnictwa w Skierniewicach |
Pan Stephan Hoving, Bestland – Holandia z tłumaczem |
Pan Sławomir Gacka, ProBiotics Polska |
Uczestnicy Konferencji mieli również możliwość posilić się ekologicznym bigosem i potrawami przygotowanymi przez uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnego w Trzcianie, którego Dyrektorem jest Pan Janusz Jakubik. Uczniowie przygotowali przekąski pod okiem Pani Agaty Paśko i Pani Marzeny Borkowskiej.
Uczniowie zajęli się zarówno przygotowaniem przekąsek jak i obsługą Konferencji |
Zaspokoiwszy głód wiedzy ekologicznej uczestnicy konferencji rozjechali się do domów uznając Konferencję za udaną, a prezentowane tematy za trafione i z życzeniem spotkania się za rok.
Konferencja współfinansowana przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy
z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...