Aktualności i galerie

2013.01.28: Od 28 stycznia 2013 r. są w sprzedaży nasiona GMO!


Od 28 stycznia 2013 r. są w sprzedaży nasiona GMO! 
 

2013 GMOW dniu 22 grudnia 2012r. Prezydent RP podpisał ustawę o nasiennictwie, która zezwala na rejestrację, obrót i uprawę genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) na terenie Polski. Następnie Rada Ministrów w dn. 2 stycznia 2013r. przyjęła rozporządzenie zakazujące uprawy: kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amfora.

Z dniem 28 stycznia 2013 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o nasiennictwie oraz rozporządzenia wprawdzie zakazujące uprawiania GMO, ale zezwalające na sprzedaż genetycznie zmodyfikowanego materiału siewnego kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amfora.

Drodzy Rolnicy! Kupujcie materiał siewny tylko ze sprawdzonego i rzetelnego źródła, ponieważ to Wy zapłacicie za sianie dostępnych w sprzedaży lecz zakazanych do upraw nasion GMO. Dokładnie czytajcie etykiety i nie dajcie sobie wcisnąć nasion GMO, ponieważ jeżeli Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa stwierdzi, że rolnik wysiał takie nasiona, nałoży na niego karę w wysokości 200% wartości użytego materiału siewnego oraz nakazu na własny koszt zniszczenia uprawy.

Pamiętajmy, że w Polsce nie ma konieczności wprowadzania GMO ze względów ekonomicznych, ponieważ nie brakuje nam żywności, co więcej – odnotowujemy jej nadprodukcję. Nie pozwólmy zniszczyć naszego środowiska naturalnego zachodnim korporacjom wprowadzając GMO na nasze pola, ponieważ wiąże się to m. in. z: niekontrolowaną migracją transgenów z roślin zmodyfikowanych do środowiska naturalnego, wysoką chemizacją rolnictwa, zagładą pszczół, występowaniem superchwastów, nasileniem alergii i innych ujemnych skutków zdrowotnych dla nas i następnych pokoleń.

Bierzmy przykład z krajów Unii Europejskiej, (Francja, Niemcy), które po wprowadzeniu GMO na swój rynek i pola, chcą się wycofać i całkowicie zakazać rejestracji odmian, obrotu i upraw roślin genetycznie modyfikowanych.

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates