VIII Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego w Trzcianie
W dniu 18 listopada 2015r. w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie odbyła się już po raz ósmy Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego. Jak co roku na konferencję przybyło wiele osób zainteresowanych rolnictwem i żywnością ekologiczną.
Obecnością zaszczycili nas przedstawiciele instytucji wspierających rolnictwo ekologiczne na Podkarpaciu, a wśród nich p. Marek Ordyczyński - Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Rzeszowie, p. Jacek Hynowski – Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, p. Adam Dziedzic – Wójt Gminy Świlcza, p. Andrzej Wróbel – Prezes Zarządu Centrum Hurtowego AGROHURT S.A. w Rzeszowie, p. Jerzy Wiśniewski - Inspektor Wojewódzki Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Gospodarz ośrodka p. Adam Majka – Dyrektor GCKSiR w Trzcianie oraz Sołtys Gminy Świlcza. Również i w tym roku obecni byli przedstawiciele uczelni wyższych - prof. Jan Krupa z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, prof. Maria Ruda - Państwowa z Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.
|
Na wstępie p. Robert Machowski – Prezes Zarządu Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego powitał wszystkich przybyłych gości, a w szczególności rolników, podkreślając ważną rolę integracji ekologicznych producentów na Podkarpaciu. Uczestników konferencji powitał także p. Adam Dziedzic - Wójt Gminy Świlcza.
|
Tematem przewodnim konferencji były głównie zagadnienia związane z ekonomiką produkcji rolnej. Pan Marek Ordyczyński Dyrektor OT ARiMR omówił sposoby pozyskiwania funduszy i dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, o które mogą starać się zarówno rolnicy jak i przetwórcy.
Pani Ewa Nęczyńska, kierownik działu Ekonomiki PODR w Boguchwale omówiła finansowe aspekty prowadzenia gospodarstwa prezentując ogólne zasady prowadzenia rachunkowości gospodarstw.
W konferencji uczestniczyło ok. 260 osób |
Następnie p. Jolanta Dal reprezentująca Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi zagłębiła się w zapisy długo wyczekiwanej ustawy o sprzedaży bezpośredniej - nie do końca spełniającej oczekiwania producentów, ponieważ w dalszym ciągu sprzedaż podstawowych produktów prosto z gospodarstwa jest utrudniona. W związku z nieprecyzyjnymi zapisami ustawy i brakiem uregulowań prawnych dot. sprzedaży ekologicznych żywności do placówek jak szkoły, przedszkola, czy szpitale podczas konferencji głos zabrała także p. Edyta Jaroszewska-Nowak Przewodnicząca Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND prezentując petycję do Rządu o nowelizację ustawy oraz o ułatwienie sprzedaży rolnikom ekologicznym swoich produktów. Obecni na sali rolnicy jak również Prezes PIRE podpisali petycję. Z p. Edytą zgodził się także p. Kazimierz Śnieżek Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jasienicy Rosielnej mówiąc, że placówki posiadające stołówki nie zamawiają produktów o najwyższej jakości mając na uwadze zdrowie dzieci i osób chorych tylko niestety te najtańsze.
Pani Jolanta Dal Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi |
Podczas kolejnego wykładu p. Tomasz Pióro – przedstawiciel Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Rzeszowie w bardzo interesujący sposób omówił wyniki kontroli gospodarstw i przetwórni ekologicznych. Pan Tomasz zwrócił uwagę na najczęściej popełniane błędy w ekologicznych gospodarstwach oraz podpowiedział jak ich uniknąć.
Pan Tomasz Pióro odpowiadający na pytania uczestników konferencji |
Na koniec p. Jolanta Miklar Prezes Stowarzyszenia Gospodarstw Ekologicznych „EKO WISŁOKA” zaprezentowała bardzo ciekawy wykład o spożywaniu tłuszczy i ich wpływie na organizm. Mimo iż tłuszcze kojarzą nam się źle, jednak życie bez nich nie byłoby możliwe. Pani Jolanta zwróciła uwagę na fakt, że powinniśmy się przestać bać tłuszczów, a przede wszystkim lepiej je poznać i z głową wprowadzać do swojej diety.
|
Pani Jolanta Miklar - ceniony autorytet w kwestii zdrowego odżywiania |
Na koniec Pani prof. dr hab. inż. Maria Ruda z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie podsumowała całą konferencję. Jej ocena prezentowanych wykładów jest cennym materiałem do dalszych działań.
Podczas konferencji każdy z uczestników mógł porozmawiać z przedstawicielami firm nawozowych i środków ochrony roślin dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym. Podczas konferencji swoją ofertę przedstawili:
- p. Krzysztof Komisarczuk reprezentujący firmę AMAGRO
- p. Rafał Forc z firmy NATURAL CROP
- p. Wojciech Sowiński z firmy PROBIOTICS POLSKA Sp. z o.o., Zaopatrzenie Rolnictwa w Nawozy i Materiały Mikrobiologiczne.
Ponadto podczas konferencji zaprezentowały się również dwie firmy skupujące ekologiczne owocowe i warzywa oraz zioła od rolników:
- p. Andrzej Brzyski reprezentujący firmę BIO-CONCEPT PLUS Andrzej Brzyski
- p. Sławomir Chmiel reprezentujący EKOLOGICZNĄ PLANTACJĘ ŻEŃ-SZENIA.
Podczas konferencji uczestnicy mogli posilić się gorącym posiłkiem przygotowanym na bazie ekologicznych produktów. Przygotowaniem poczęstunku zajęły się pracownice Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie oraz uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie pod czujnym okiem Pań Nauczycielek: Aleksandry Ochał-Bieszczad, Agaty Paśko i Marzeny Borkowskiej. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji obu Szkół – p. Bożenie Ziębie i p. Januszowi Jakubkowi za coroczną, owocną współpracę.
Dziękujemy także za pomoc w przygotowaniach i obsłudze technicznej Konferencji Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie – p. Adamowi Majce i jego Pracownikom.
Wyrazy wdzięczności składamy także darczyńcom Konferencji: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Centrum Hurtowemu AGROHURT S.A. w Rzeszowie, a także firmom, które przekazały swoje produkty do poczęstunku dla gości: p. Tomaszowi Obszańskiemu BARWY ZDROWIA, Zarządowi firmy OWOCOWE SMAKI Sp. z o.o., Zarządowi firmy TAURUS Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego, p. Cecylii Róg PIEKARNIA MARZENIE oraz pozostałym rolnikom reprezentującym ekologiczne Stowarzyszenia.
Na konferencji nawiązał się pomysł spisania postulatów, które narodziły się podczas spotkania i przesłania ich do Rządu, jako wspólnego głosu producentów ekologicznych, ponieważ w wyniku braku solidnej i stabilnej podstawy prawnej dot. produkcji eko-żywności polski rolnik ekologiczny posiada znacznie mniejsze możliwości rozwoju swojego gospodarstwa i sprzedaży własnych produktów niż jego europejski sąsiad. Dlatego część zniechęconych producentów rezygnuje z certyfikacji gospodarstw, w wyniku czego obserwujemy ogólnopolski trend spadku ilości gospodarstw ekologicznych z 27.093 gospodarstw w 2013 r. do 25.427 gospodarstw w 2014 r. (dane GIJHARS).
Rolnicy rozjechali się do domów z nadzieją, że kiedy za rok się spotkamy, znów będziemy mogli powiedzieć o ponownym wzroście liczby gospodarstw ekologicznych w Polsce i województwie, tym bardziej, że nasz Region posiada bardzo dobre warunki przyrodnicze do rozwoju rolnictwa ekologicznego.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
|