Działanie sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego
w ramach zadania „Podkarpacki Naturalny Wypas III”
Warsztaty z tradycyjnego, ekologicznego, beskidzkiego serowarstwa dla dzieci i młodzieży
Program „Zdrowo jem – zdrowo żyję”
W dniach 29 i 30 listopada 2022 r. w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym im. Jana Szafrańskiego w Krempnej przy Magurskim Parku Narodowym odbyły się warsztaty dla dzieci z tradycyjnego serowarstwa. Warsztaty poprowadził przedstawiciel Rodzinnego Gospodarstwa Ekologicznego „FIGA” Pan Wawrzyniec Maziejuk, prowadzący ekofarmę i wytwarzający ekologiczne sery kozie z niepasteryzowanego mleka koziego i krowiego metodami tradycyjnymi w Mszanie Dolnej.
W bardzo ciekawy sposób opowiedział on dzieciom, jakie są etapy powstawania serów tradycyjną, beskidzką metodą, jaki jest podział produktów mlecznych wytwarzanych w gospodarstwie FIGA oraz na czym polega ekologiczne przetwórstwo mleka. Pan Wawrzyniec przetransportował także do sali Ośrodka mleko oraz część swojej aparatury do wytwarzania serów, aby dzieci mogły bezpośrednio wziąć udział w ich wyrabianiu. Uczestnicy warsztatów bardzo chętnie, własnoręcznie odciskali sery oraz ubijali masło. Na koniec warsztatów odbyła się degustacja różnych rodzajów serów, które wytwarzane są w gospodarstwie FIGA.
Po warsztatach serowarskich dzieci zwiedziły niesamowitą wystawę przyrodniczą Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego w Krempnej. Zaczęły od obejrzenia spektaklu przyrodniczego obrazującego historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Zwiedziły też interaktywne wystawy przedstawiające świat zwierząt i bogatą roślinność regionu znajdujące się na trzech poziomach Ośrodka. Ekspozycje zachęcały dzieci do zaangażowania w uzyskanie wiedzy poprzez nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem ekranów, ruchomych układanek, nagrań odgłosów zwierząt, czy wirtualnych ich obserwacji.
W zajęciach wzięło udział 4 grupy warsztatowe, łącznie 100 uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 w Rzeszowie oraz Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.
Warsztaty były jednym z działań Stowarzyszenia Producentów Żywności Ekologicznej „EKO DAR” zrealizowanych w ramach zadania „KOLOROWA ŁĄKA – działania edukacyjne w zakresie pszczelarstwa i serowarstwa wśród dzieci i młodzieży”, a sfinansowanych ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć