Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego realizująca zadanie publiczne „Podkarpacki Wypas Naturalny II” oprócz koordynacji działań związanych z ekstensywnym wypasem zwierząt gospodarskich miała możliwość promowania także owadopylności i pszczelarstwa wśród najmłodszych.
W ramach zadania w dniach 17-22 października 2019 r. zorganizowaliśmy 6 dwugodzinnych warsztatów, podczas których Państwo Marta i Krzysztof Bałonowie – właściciele pasieki z Niżnej Łąki opowiedzieli dzieciom o życiu pszczół. Łącznie w warsztatach wzięło udział 305 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z Przedszkola nr 22 w Rzeszowie, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 w Rzeszowie i Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.
Podczas zajęć Państwo Bałonowie zaprezentowali rekwizyty z pasieki: ubiór ochronny, kapelusz, odymiacz pszczelarski, ramkę z woskiem pszczelim i miodem. Przedstawili prezentację multimedialną i wykład na temat biologii pszczół z opisem ich pracy w ulach i na pożytkach, sposobem powstawania miodu i innych produktów pszczelich. Omówili pozytywny wpływ owadów zapylających na środowisko. Państwo Bałonowie wyświetlili także fragment filmu nakręconego u nich w pasiecie. Podczas zajęć odbyła się także degustacja różnych rodzajów produktów pszczelich. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty manualne z wykonywania świec z wosku pszczelego. Na koniec dzieci otrzymały upominki składające się z 2 słoiczków miodów: leśnego oraz kwiatowego).
W ramach programu wypasu PIRE zorganizowało także koncert finałowy dla dzieci podsumowujący programowe działania edukacyjne. O koncercie więcej informacji ... otwórz ...
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...