II Festiwal Ekologiczny u Bernardynów w Leżajsku
W dniu 19 września 2010 na placu koło Domu Pielgrzyma Klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku odbył się II Festiwal Ekologiczny. Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński. Organizacją Festiwalu zajęło się Starostwo Powiatowe w Leżajsku przy dużym zaangażowaniu Leżajskiego Stowarzyszenia Gospodarstw Ekologicznych i wsparciu finansowym wielu instytucji i sponsorów.
Podczas Festiwalu Ekologicznego w Leżajsku zaprezentowali się wytwórcy najwyższej jakości żywności ekologicznej. Impreza promowała ekologię, region leżajski oraz integrowała lokalną społeczność w kierunku wypracowania rozwiązań, które w późniejszym czasie pozwolą na sprostanie wyzwaniom ekologii oraz pozwolą na określenie miejsca i przyszłości ekologii w życiu konsumentów.
W tym dniu, w Leżajsku, rolnicy ekologiczni z różnych stowarzyszeń prezentowali swoje produkty. Główni wystawcy to członkowie czterech stowarzyszeń ekologicznych: „Ekodaru” ze Świlczy, „Ekogalu” z Chmielnika, „Truskawki” ze Starego Dzikowa i „Leżajskiego Stowarzyszenia Gospodarstw Ekologicznych”. Swoje wyroby na Festiwalu prezentowały również zakłady przetwórcze. Były to: „Barwy Zdrowia” Tomasza Obszańskiego z Tarnogrodu, Zakład Uboju i Przerobu Mięsa Jana Fołty z Markowej, „Miody” Marka Barzyka i Jerzego Bańkowskiego. Wśród prezentowanych wyrobów nie zabrakło ekologicznych miodów i ich przetworów, oleju lnianego i rzepakowego tłoczonego na zimno, wędlin i ich wyrobów, przetworów z mleka koziego, krowiego, różnych sałatek, wypieków, ciast, chleba i przeróżnych soków. Uczestnicy Festiwalu degustowali pyszne produkty i kupowali ekologiczną żywność. Dla zaproszonych gości i sponsorów przygotowano szwedzki stół w Domu Pielgrzyma, zaś dla wszystkich uczestników Festiwalu Ochotnicza Straż Pożarna z Grodziska Górnego przygotowała grochówkę.
Ekologiczną imprezę prowadziła Zofia Rydzik z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a oficjalnie otworzył ją Marian Wójtowicz prezes Związku Stowarzyszeń Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego i Kustosz klasztoru OO. Bernardynów. Później głos kolejno zabierali: Andrzej Chmura dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej, który odczytał list od posła RP Zbigniewa Rynasiewicza, Stanisława Bartnik radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Józef Majkut w-ce starosta leżajski, Jan Kula przewodniczący rady powiatu leżajskiego, Krystyna Gdula z-ca dyrektora PODR, Lesław Błądek kierownik biura powiatowego ARiMR w Leżajsku, oraz Jan Niemczyk przewodniczący Powiatowej Rady Podkarpackiej Izby Rolniczej w Leżajsku.
W tym dniu na scenie prezentowały się różne zespoły wokalne i taneczne. Występowały zespoły: CDM, Ługi Bugi, Jelna, Waka Waka, tercet z Rudy Łańcuckiej i Hodaki z Jeżowego. Pomiędzy artystycznymi występami uczestnicy Festiwalu słuchali wykładów o ekologicznej tematyce referowanych przez prezesa Wójtowicza i dr. Janinę Błażej z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ciekawą pozycją programu była także Zgaduj-Zgadula przygotowana dla dzieci, którą przeprowadziła Agnieszka Niemiec instruktorka Domu Kultury w Biedaczowie. Każde dziecko uczestniczące w tym konkursie otrzymało nagrodę. Nagrody ufundowały: Urząd Miasta Leżajsk, Urząd Gminy Leżajsk i Urząd Gminy Grodzisko Dolne. Dodatkowo dla dzieci Organizatorzy przygotowali festiwalowy plac zabaw; była trampolina, zjeżdżalnia oraz samochodziki.
Józef Terech
Zapraszamy do galerii zdjęć ... |