Aktualności i galerie

2011.09.18: Stoisko edukacyjne na Festiwalu w Leżajsku

 
Stoisko edukacyjne na Festiwalu w Leżajsku


Nauczycielki Anna Hadała, Małgorzata Prucharska i Elżbieta Salamon ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie współtworzące Wojewódzki Zespół Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży, przygotowały stoisko edukacyjne, na którym zaprezentowały materiały informacyjno-edukacyjne, różnego typu ulotki oraz broszury służące do zajęć edukacyjnych.

Zespół prowadzi zajęcia realizując zadanie współfinansowane ze środków Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie pod nazwą „Wsparcie rolnictwa ekologicznego poprzez edukację ekologiczno – przyrodniczą dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół Województwa Podkarpackiego”. Zadanie jest realizowane w ramach Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży, który otrzymał patronat Podkarpackiego Kuratora Oświaty i został wprowadzony jako jeden z dodatkowych programów Kuratorium.

W trakcie Festiwalu Pani Anna Hadała przeprowadziła wykład na temat założeń Programu, w tym  rolnictwa ekologicznego, prawidłowego odżywiania, aktywnego stylu życia oraz sposobach dbania o środowisko z uwzględnieniem selektywnego zbierania śmieci. Wystąpienie urozmaiciły konkursy, po których wszystkim dzieciom wręczono upominki: płócienne torby wielokrotnego użytku, ulotki i broszury wykonane w ramach zadania PIRE i WFOŚiGW w Rzeszowie, a także kubki, długopisy, kredki, ołówki, notesiki. Materiały zawierały informacje na temat ekologicznego sposobu życia.

Warto dodać, że w ramach realizowanego Programu Izba organizuje w bieżącym roku zajęcia w szkołach dla 4000 dzieci oraz wycieczki do gospodarstw ekologicznych dla 1000 dzieci z województwa podkarpackiego. Wszystkich zainteresowanych problematyką i chętnych do wzięcia udziału w Programie, zaprosiliśmy do odwiedzania naszej strony i kontakt z biurem Izby.

Obecnie przygotowujemy się do kolejnego programu, którego tematyka poszerzona będzie o problematykę selektywnej zbiórki śmieci i sposobów dbania o środowisko. Wszystkie materiały edukacyjne są opracowywane przez nasz Zespół ds. edukacji ekologicznej. Tworzą go nauczyciele z podkarpackich szkół, którzy ukończyli roczne szkolenie przeprowadzone przez PIRE. Wśród szkoleniowców byli rolnicy ekologiczni, lekarze dietetycy, naukowcy i wykładowcy z uczelni wyższych, pedagodzy, specjaliści z różnych dziedzin rolnictwa.    

Do konkursów podczas Festiwalu w Leżajsku zgłosiło się bardzo dużo dzieci, które z pełnym entuzjazmem i bardzo ambitnie podeszły do zadania. Dzieciom gratulujemy odwagi. Cieszymy się, że z tak wielkim zaangażowaniem poszukiwały wiedzy, a przy tym doskonale się bawiły. Aktywna postawa dzieci i wsparcie rodziców sprawiają, że ogrom pracy wkładany w realizację Programu daje prawdziwą satysfakcję.

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates