Targi ekologiczne

EKOGALA już po raz szósty Rzeszowie!

  

Tradycyjnie, jak co roku pod koniec maja (25 – 27 maja) odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej „EKOGALA 2012” na Hali „Podpromie”. Organizatorami Targów byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miasta Rzeszowa oraz pomysłodawca i pierwszy twórca EKOGALI Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”.
Uroczyste otwarcie Targów odbyło się w sobotę – 26 maja. Gości powitali: Pan Mirosław Karapyta – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Pan Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Pan Marian Wójtowicz – Prezes Związku Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”.

Przemówienie Pana Mirosława Karapyty – Marszałka Województwa Podkarpackiego

 

Przemówienie Pana Tadeusza Ferenca – Prezydenta Miasta Rzeszowa

 

 Przemówienie Pana Mariana Wójtowicza
Prezesa Związku Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”

 

Zebrani goście słuchający powitań Organizatorów

Na Targi zgłosiło się ponad 90 wystawców z całej Polski, a także z Ukrainy, Czech, Chorwacji, Rumuni i Francji. Przez 3 dni można było zwiedzać stoiska wystawców i degustować produkty najwyższej jakości: chleby, wędliny, sery, soki owocowe i warzywne, herbaty, miody, wina, nalewki, oliwy, a nawet pierwsze w tym sezonie truskawki. Wszystko ekologiczne, gdyż warunkiem uczestnictwa w Targach było posiadanie przez producenta certyfikatu ekologicznego potwierdzającego jakość jego produktów.

Producent i wystawca ekologicznych soków „Owocowe Smaki” Antoni Tudryn

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „Ekologiczne Pasieki Bańkowski – Barzyk”

W ciągu trzech dni Targów stoiska odwiedziło bardzo dużo zainteresowanych żywnością ekologiczną. Jednocześnie na parterze w Sali konferencyjnej odbywały się ciekawe seminaria i warsztaty na temat żywności i rolnictwa ekologicznego zorganizowane przez Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”. Miały miejsce seminaria oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, na które przyjechały dzieci z opiekunami ze szkół z całego województwa. Ponadto odbyły się warsztaty dla kobiet w ciąży i młodych rodziców, konferencja dla nauczycieli i pedagogów zainteresowanych odżywianiem się produktami ekologicznymi, rolnictwem ekologicznym i Programem „Zdrowo jem – zdrowo żyję”. 

Dzieci uczestniczące w seminarium dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli

 

Podczas konferencji odbyło się wiele ciekawych prezentacji i wykładów

Osobno przygotowano konferencję dla rolników ekologicznych. Podczas konferencji Poseł Zbigniew Rynasiewicz i Marek Ordyczyński – Dyrektor POR ARiMR w Rzeszowie wręczyli najwyższej rangi odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowanym z województwa podkarpackiego. Zarówno nauczyciele, jak i rolnicy przybyli na konferencje zapoznali się z perspektywami rozwoju polskiego rolnictwa i rynku żywności w odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej i zmian po 2013 roku. Łącznie we wszystkich konferencjach uczestniczyło ponad 1000 osób.

Grono uhonorowanych Odznaczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”

 

Na pierwszym planie Pan Poseł Zbigniew Rynasiewicz

 

Wśród uhonorowanych m. in. Pan Wojciech Wdowik – Wójt Gminy Świlcza
© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates