Konferencje ekologiczne

Relacja z XIII Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego w Trzcianie

Ujęcie z konferencjiPragniemy skierować serdeczne podziękowania wszystkim Gościom i Uczestnikom Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego w Trzcianie, za udział w konferencji, która odbyła się 9 listopada 2022 r. pod hasłem „Zdrowa gleba, zdrowa roślina, zdrowy człowiek”.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mogliśmy się znowu spotkać podczas Konferencji, a jej trzynasta edycja wcale nie okazała się pechowa, wręcz przeciwnie, ponieważ Uczestnicy dopisali, a sala wypełniona była w całości słuchaczami. Prezes Zarządu PIRE Pan Marcin Fujarowicz ucieszył się tym faktem, i oznajmił, że jest dużo pracy do wykonania w branży rolnictwa ekologicznego, a na sali obecni są wszyscy przedstawiciele sektora: producenci, przetwórcy, przedstawiciele instytucji okołorolniczych, firm oferujących produkty wspierające produkcję ekologiczną, a także przedstawiciele nauki. 

Serdeczne podziękowania kierujemy także do gospodarzy obiektu, w którym odbyła się Konferencja: do Pana Adama Dziedzica – Wójta Gminy Świlcza oraz Pana Adama Majki – Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z siedzibą w Trzcianie.

Podczas konferencji zostały omówione ciekawe wykłady. Pierwszy na temat edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w ramach autorskiego Programu PIRE „Zdrowo jem – zdrowo żyję” omówiła Pani Jolanta Pyziak – Przewodnicząca Zespołu ds. edukacji PIRE. Następnie Pan Sławomir Gacka z Probiotics Polska wskazał, jak ważne jest zachowanie równowagi w przyrodzie i jaki wpływ na zdrowie człowieka ma nadmierna chemizacja rolnictwa. Pan dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie opowiadał o aspektach produkcyjnych w ekologicznym rolnictwie i ich wpływie na zdrowie owoców. Z kolei Pani dr Aneta Chałańska z NEF Science przybliżyła słuchaczom poszczególne kompleksy chorobowe i ich wpływ na jakość upraw. Pan Krzysztof Sak z Plants Zienki rekomendował odpowiednio dobrane do uprawy ekologicznej odmiany truskawek i malin. O ochronie przed mrozem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi, sposobami ograniczenia zachwaszczenia i przyspieszeniu zbiorów truskawek i malin opowiadał Pan Tomasz Paliszak z Agrimpex Jarosław. Natomiast Pan Stanisław Jamrozik, który prowadził konferencję i dyskusje w jej ramach mówił o integrowanej i ekologicznej ochronie roślin. Na koniec ciekawe nowości mechaniczne odnośnie zbioru malin zaprezentował Pan dr Paweł Krawiec z Horti Team.

W konferencji wzięły udział także firmy wspierające rolnictwo, z którymi można było skonsultować różne techniczne rozwiązania w gospodarstwie. Bardzo innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie zaprezentowali przedstawiciele z G. P. Biofood Roztocze – specjalnie skonstruowane rowery, które podczas pedałowania uruchamiały miksery, a w efekcie powstawał owocowy bio koktajl – smoothie.

W przerwie konferencji uczestnicy mogli poczęstować się przekąskami przygotowanymi przez uczniów z Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie. Uczniowie przygotowali poczęstunek na bazie produktów ekologicznych, pod okiem Pań nauczycielek: Aleksandry Bieszczad – Ochał oraz Agaty Paśko. Serdecznie dziękujemy także darczyńcom konferencji: Koło Gospodyń Wiejskich Trzciana – Słotwinka, Leżajskiemu Stowarzyszeniu Gospodarstw Ekologicznych, Piekarni „Marzenie” Cecylia Róg-Gąsior z Trzciany, Grupie Producentów Biofood Roztocze Sp. z o.o., Gospodarstwu „Eko-Pasje” Robert Machowski oraz firmie Owocowe Smaki Sp. z o.o.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates