Konferencje ekologiczne

Relacja z XII Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego w Trzcianie

 

020W dniu 14 listopada 2019 r. odbyła się XII Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego zorganizowana przez PIRE w Trzcianie.
Tradycyjnie dzięki gościnności Pana Wójta Adama Dziedzica i Pana Dyrektora Adama Majki mogliśmy zorganizować konferencję w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie, za co serdecznie dziękujemy  Wydarzenie to zostało także objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencję otworzyli i przywitali zebranych gości Prezes PIRE Pan Piotr Puchalski oraz Wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic. Tematyka konferencji została wybrana w odpowiedzi na potrzeby przetwórców i producentów ekologicznych, dlatego omówione zostały dwa główne zagadnienia. Pierwszym była ekologiczna hodowla i produkcja żywca króliczego. Szczegółowo na temat hodowli królików opowiedział Pan Leszek Gacek, natomiast zasady certyfikacji chowu królików zaprezentowała Pani dr Justyna Wasilewko z Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o.

Drugim szeroko omówionym zagadnieniem była ekologiczna uprawa warzyw. Pan Marcin Moczulski z BejoZaden Poland opowiedział o agrotechnice warzyw głównie dyniowatych i kapustnych. Pani dr Aneta Chałańska z NEFscience przedstawiła kompleksy chorobowe z udziałem nicieni w uprawach warzyw oraz zaprezentowała możliwości ich zwalczania. Natomiast o innowacyjnych technologiach monitoringu chorób i szkodników oraz o możliwościach poprawy bezpieczeństwa produktów ekologicznych opowiedziała Pani Joanna Micek z AgroSmartLab. Na koniec Pan Sławomir Gacka z ProBiotics Polska prezentował wpływ jakości gleb na jakość roślin w wykładzie pt. „Zdrowa gleba – zdrowa roślina”.

Dla uczestników konferencji został przygotowany poczęstunek na bazie ekologicznych, tradycyjnych i lokalnych produktów. Jak co roku mieliśmy możliwość współpracować w tej kwestii z Zespołem Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie oraz Szkołą Podstawową nr 25 w Rzeszowie. Serdecznie dziękujemy także wszystkim firmom i osobom, które wsparły organizację XII Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego. 


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...

Zdjęcia: Zbigniew Lis


 

 

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates