VI Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego w Trzcianie
W dn. 20 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie odbyła się VI Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego, zorganizowana wspólnie przez Związek Stowarzyszeń „Podkarpacką Izbę Rolnictwa Ekologicznego” oraz klaster „Dolina Ekologicznej Żywności”.
Jak co roku uczestniczyło w niej wiele osób zainteresowanych rolnictwem i żywnością ekologiczną, a wśród nich przedstawiciele podkarpackich instytucji i wydziałów rolniczych, wyższych uczelni, właściciele przedsiębiorstw i gospodarstw ekologicznych, a także studenci i uczniowie kierunków przyrodniczych. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Zdzisław Pupa Senator RP, Pan Wojciech Wdowik Wójt Gminy Świlcza, Pan Marek Ordyczyński Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Rzeszowie, Pan Andrzej Wróbel Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, Pan Jerzy Jakubiec Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Pan Andrzej Reguła Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie, Pani Zofia Kochan Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem UMWP oraz wielu innych znamienitych Gości.
|
Prezes Machowski witający wszystkich uczestników konferencji |
W powitalnym przemówieniu Prezes PIRE Pan Robert Machowski podkreślał dużą wagę integracji środowiska producentów i przetwórców ekologicznych na Podkarpaciu, szczególnie stojąc na progu kończącego się w 2013 r. i rozpoczynającego nowego okresu finansowania rolnictwa ekologicznego w ramach PROW. Pan Prezes Machowski odebrał również od Pana Andrzeja Wróbla Dyrektora OT ARR w Rzeszowie podziękowanie dla Izby za promowanie i rozwój rolnictwa ekologicznego na Podkarpaciu.
Podczas konferencji omówiono wiele proekologicznych tematów. Była to świetna okazja do podsumowania czteroletniej działalności i osiągnięć klastra „Dolina Ekologicznej Żywności”. Ponadto, właściciele firm „AWB” Alina Becla oraz „Barwy Zdrowia” Tomasz Obszański i „Owocowe Smaki” Antoni Tudryn na przykładzie własnych przedsiębiorstw zaprezentowali, jakie możliwości przetwórcze posiada gospodarstwo ekologiczne i udowodnili, że może to być świetny pomysł na biznes.
|
Pan Antoni Tudryn opowiadający o ekologicznej produkcji soków |
Natomiast o tym, jak ważna jest edukacja ekologiczna wśród dzieci i młodzieży przekonywała p. Bożena Zięba, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, omawiając działania realizowane w ramach Programu „Zdrowo jem – zdrowo żyję” PIRE.
Zastanawiające fakty na temat wpływu spożywanych produktów na zdrowie człowieka i efektów złego odżywiania przedstawiła p. Jolanta Miklar farmaceutka, Prezes Stowarzyszenia „EKO-WISŁOKA”.
Z kolei Pan Tadeusz Litwin, kierownik PZDR z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprezentował wykład na temat pożytecznej roli pszczół i owadów zapylających w rolnictwie ekologicznym, szacując, że przychody dla rolnictwa z tytułu zapylania roślin przez pszczoły wynoszą ok. 22 miliardy Euro rocznie.
Nie zabrakło również typowo technologicznego tematu dotyczącego naturalnego nawożenia i ochrony gleb przedstawionego przez p. Stanisława Jamrozika z Bioconcept-Gardenia Sp. z o.o. Uczestnicy konferencji otrzymali również materiały z pomocnymi wskazówkami i zaleceniami odnośnie ekologicznego nawożenia i ochrony roślin oraz z innymi przydatnymi informacjami.
Po konferencji każdy zainteresowany mógł skorzystać z konsultacji z przedstawicielami firm nawozowych i środków ochrony roślin dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym.
|
Firmy te ofiarowały także swoje preparaty do konkursu |
Na uczestników czekał również poczęstunek przygotowany na bazie ekologicznych produktów, przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie. Goście mieli okazję popróbować różnego rodzaju miodów i innych produktów pszczelich z ekologicznej pasieki Pana Marka Barzyka.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
Zdjęcia: Zbigniew Lis