Seminarium dla uczniów szkół podstawowych
podczas Targów EKOGALA 2013
Pierwszego dnia Targów, tj. 24 maja (w piątek) już tradycyjnie odbyło się seminarium dla uczniów szkół podstawowych w tym roku pod tytułem „Skąd się biorą ekologiczne miody”. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli z Wojewódzkiego Zespołu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży przy PIRE oraz Sekcji Pszczelarstwa PIRE i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem
Uczestniczyło w nim ponad 300 dzieci ze szkół województwa podkarpackiego, m.in. z Markuszowej, Wiśniowej, Nowej Sarzyny, Trzciany, Jadachów, Nowego Pogwizdowa, Malawy i Rzeszowa. Seminarium poprowadziła Pani Anna Hadała – Przewodnicząca Zespołu oraz Pani Małgorzata Prucharska.
Seminarium rozpoczęło się od inscenizacji uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, w której wierszem i piosenką dzieci przybliżyły tematykę pszczelarstwa swoim rówieśnikom.
|
Młodzi artyści przygotowani przez Panią Małgorzatę Garlak – Niedziółkę |
Następnie Pan Marek Barzyk i Pan Jerzy Bańkowski – ekologiczni pszczelarze z Podkarpacia w fachowy sposób przekazali dzieciom tajniki swojej pracy. Opowiedzieli o rodzajach produktów pszczelich, ich zdrowotności, zastosowaniu oraz o pożyteczności pszczół. Ponadto, zaprezentowali prace jakie wykonują na co dzień i sprzęt jaki przy tym używają. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwy, przeszklony i odpowiednio zabezpieczony ul z żywymi pszczołami, a także wczuć się w rolę pszczelarza przymierzając ubrania ochronne z kapeluszem pszczelarskim.
|
Przy odrobinie spokoju można było wsłuchać się w gwar pszczół będących w ulu |
ZDJĘCIE 18 Przy odrobinie spokoju można było wsłuchać się w gwar pszczół będących w ulu.
Po pokazach nastąpiło wręczenie nagród 45-ciu laureatom ekologicznych konkursów plastycznych o zasięgu wojewódzkim:
- „Mały ekolog. Tajemniczy świat pszczół”,
- „Mój ekologiczny świat. W świecie pszczół”,
- „Zdrowy styl życia. Korzyści z pracy pszczół”.
Nagrody ufundowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Podkarpacką Izbę Rolnictwa Ekologicznego. Natomiast ich wręczenia dokonali przedstawiciele instytucji wspierających rolnictwo i edukację ekologiczną, Pan Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Antoni Wydro – Wicekurator Oświaty, Pani Małgorzata Fudala – Ledzińska z WFOŚiGW w Rzeszowie, Pani Bożena Zięba – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie oraz Pan Marian Wójtowicz – Prezes PIRE.
|
Wręczanie nagród, Pan Lucjan Kuźniar |
Również podczas seminarium Pan Marian Wójtowicz w imieniu Zarządu PIRE podziękował Panu Lucjanowi Kuźniarowi za wsparcie oraz popularyzację edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w województwie podkarpackim.
Na koniec dzieci mogły się posilić ekologicznym posiłkiem. Ponadto, każdy uczestnik seminarium otrzymał drobny ekologiczny upominek: słoiczek miodu oraz batonik musli. Poczęstunek i upominki ufundowane były ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będących w dyspozycji Województwa Podkarpackiego.
|
Pierogi i racuchy w wersji ekologicznej bardzo smakowały dzieciom |
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...
|