2012.09.03: Armeńscy rolnicy z wizytą na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie

Drukuj


2012.09.03 - Armeńscy rolnicy z wizytą na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie


Do Polski na zaproszenie amerykańskiej Fundacji Heifer Project International z przedstawicielstwem w Warszawie, przyjechało 5 osób z Armenii w ramach wizyty studyjnej. Pochodzą oni z regionu Armawir i należą do stowarzyszenia Lukasin zrzeszających ponad 80-ciu producentów i przetwórców ekologicznych. Misją Fundacji jest walka z głodem i ubóstwem na świecie oraz troska o zrównoważony rozwój świata. Rolników z Armenii zaproszono, aby mogli podpatrzeć u nas skuteczne rozwiązania stosowane przez polskich rolników w gospodarstwach i przetwórniach ekologicznych. Grupie towarzyszyła przedstawicielka Fundacji Pani Katarzyna Lubczyńska – Saffel oraz tłumaczka Pani Margarita Yeremian – Woźniakowska.

Zwiedzanie gospodarstw Ormianie zaczęli od poniedziałku 03 września 2012r. Gościli wówczas u Państwa Aliny i Wacława Beclów, którzy prowadzą firmę „AWB” produkującą m. in. herbatki, suszone owoce i zioła w Handzlówce. Goście mogli porównać technologię produkcji suszu, ponieważ na co dzień w Armenii również zajmują się suszeniem owoców. Tego dnia udali się także do Muzeum – Zamku w Łańcucie, najwspanialszej w Polsce zabytkowej, barokowej, magnackiej rezydencji  Lubomirskich i Potockich z XVII – XX w.

 

Pan Wacław Becla prezentujący urządzenia w suszarni swojej firmy „AWB” w Handzlówce

Pan Wacław Becla prezentujący urządzenia w suszarni swojej firmy „AWB” w Handzlówce
 

Degustacja herbat, suszonych owoców i serów z gospodarstwa Państwa Beclów w Handzlówce

Degustacja herbat, suszonych owoców i serów z gospodarstwa Państwa Beclów w Handzlówce

 

We wtorek odwiedzili w Tarnogrodzie gospodarstwo ekologiczne Pana Tomasza Obszańskiego, którego firma „Barwy Zdrowia” jest członkiem klastra. Pan Obszański zaprezentował sposób tłoczenia olejów na zimno, a także pokazał plantacje maliny i truskawki ekologicznej. Następnie goście wybrali się do zakładu Grupy Producenckiej BioFood-Roztocze oraz firmy BioConcept-Gardenia w Tarnogrodzie, po których oprowadził ich Pan Piotr Puchalski Prezes Grupy. Obserwowali sposób przygotowania owoców do sprzedaży oraz przetwarzanie ich na linii produkcyjnej zakładu firmy.

 

Pan Tomasz Obszański oprowadzający po tłoczni olejów swojej firmy „Barwy Zdrowia” w Tarnogrodzie

Pan Tomasz Obszański oprowadzający po tłoczni olejów
swojej firmy „Barwy Zdrowia” w Tarnogrodzie

 

Ormianie na plantacji maliny ekologicznej w Tarnogrodzie

Ormianie na plantacji maliny ekologicznej w Tarnogrodzie
 

Zwiedzanie linii produkcyjnej zakładu przetwórstwa owoców i warzyw BioConcept – Gardenia w Tarnogrodzie

 Zwiedzanie linii produkcyjnej zakładu przetwórstwa owoców
i warzyw BioConcept – Gardenia w Tarnogrodzie

 

Trzeciego dnia delegacja została mile przyjęta na Wydziale Biologiczno – Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Dziekana Zbigniewa Czerniakowskiego i Prorektora ds. Rozwoju Polityki Finansowej Czesława Puchalskiego. Na uczelni goście mieli możliwość wysłuchania ciekawego wykładu Pani dr inż. Agaty Tekieli na temat rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego w Polsce. Po czym pracownicy UR oprowadzili rolników po bardzo dobrze wyposażonych, nowych laboratoriach, w których studenci poznają zasady przetwórstwa żywności.

 

Wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim

Wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim
 

Wizyta w uniwersyteckich laboratoriach przetwórstwa spożywczego na Wydziale Biologiczno – Rolniczym UR na Zalesiu

Wizyta w uniwersyteckich laboratoriach przetwórstwa spożywczego
na Wydziale Biologiczno – Rolniczym UR na Zalesiu

 

Po drodze na spotkanie z przedstawicielami Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy goście zaglądnęli do ekologicznego sklepu BioAvena przy ul. Puławskiego w Rzeszowie. Następnie w Domu Strażaka w Świlczy Prezes PIRE Pan Marian Wójtowicz przedstawił główne działania i zadania Izby, a także podpowiedział gościom jak zrzeszać się w większe organizacje i jakie korzyści z tego płyną dla rolnika. Spotkanie to było świetną okazją do wymiany doświadczeń, a także spróbowania lokalnych i ekologicznych przysmaków. 

 

Zwiedzanie ekologicznego sklepu BioAvena w Rzeszowie

Zwiedzanie ekologicznego sklepu BioAvena w Rzeszowie
 

Wymiana doświadczeń na spotkaniu w Domu Strażaka w Świlczy, w którym wzięli udział rolnicy z Armenii, przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego oraz reprezentanci instytucji zajmujących się rolnictwem w gminie Świlcza

Wymiana doświadczeń na spotkaniu w Domu Strażaka w Świlczy,
w którym wzięli udział rolnicy z Armenii,
przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego
oraz reprezentanci instytucji zajmujących się rolnictwem w gminie Świlcza
 

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie wizyty na Podkarpaciu

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie wizyty na Podkarpaciu


Ormianie bogatsi w zdobytą wiedzę i podpatrzone rozwiązania wrócili do Armenii.

 

 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...